Skip to main content

Turcademy

Turcademy Türkiye Akademik Yayınlar Platformu

Eğer abone bir kurumun ip’si üzerinden giriş yapılıyorsa, bu alan üzerinde kurum adını görüntüleyebilirsiniz. Bu alan üzerinde; "Kurum adı [Deneme erişimi]" şeklinde karşılaşıyorsanız, kurumunuzun deneme erişimi süresince Turcademy platformunda yararlanabilirsiniz. Deneme erişimi bitiminde Turcademy platformundan yararlanabilmek için, kurumunuzdan abonelik talebinde bulunmanız gerekmektedir. Sadece "Kurum Adı" görüntüleniyorsa, kurumunuzun Turcademy aboneliği ile platforma erişim sağlıyorsunuz. 
 

Turcademy Türkiye Akademik Yayınlar Platformu içerisinde 5 adet kategori bulunmaktadır. Doğa Bilimleri, Hukuk, Mühendislik, Sağlık Bilimleri ve Sosyal ve Beşeri Bİlimler. Ana sayfa da yer alan Kategoriler bölümü üzerinden Turcademy veritabanından yer alan konuları ve alt konuları görüntüleyebilir, bu alanlar üzerinde hızlı arama gerçekleştirebilirsiniz. 

Turcademy ana sayfası üzerinden yapacağınız taramaya ilişkin bilgi uçlarını kullanarak, arama yapabileceğiniz alandır. Bu alan üzerinden Turcademy içinde alanını kullanarak geniş bir tarama gerçekleştirebilirsiniz Bu alanda yapmış olduğunuz taramalarda dizinlenen tüm alanları kapsayan bir tarama gerçekleştirirsiniz. Başlıklarda ara bölümü üzerinden Turcademy veritabanında yer alan
kaynakları eseradı bölümünden aramanızı gerçekleştirebilirsiniz. Konularda ara bölümünde tarama yapacağınız konu alanını girerek aramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yapmış olduğunuz taramaya yönelik sonuçların görüntülendiği sayfadır. Sol tarafta filtreleme bölümü bulunmaktadır. Bu bölüm üzerinden; farklı noktalarda taramanızı sınırlandırabilirsiniz. Üst bölümde yer alan tarama bölümü üzerinden aramanızı değiştirebilmektesiniz. Bu pencere üzerinden karşınıza gelen sonuçları farklı değerleri dikkate alarak sıralamanızı, sıralama ölçütünüzü değiştirebilirsiniz.

Bu alan üzerinde görüntülemek istediğiniz kaynağı “Tam Metin” butonuna tıklayarak online olarak görüntüleyebilirsiniz. Özet butonuna basarsanız, kaynağın özet bilgisine erişim sağlayabilirsiniz. Tam metin görüntüleme butonuna tıklandığında; online olarak kitap açılacaktır.

 

Kitap İndirmek İçin

Turcademy Platformu üzerinden kitap indirebilmek için Turcademy'e kayıt olmanız gerekmektedir. Turcademy platformuna kullanıcı hesabınızla giriş yaptıktan sonra "Hesabım/Lisans ve İndirme "bölümüne gidiniz. 

Karşınıza gelen ekran üzerinden önce yazılım indirme bölümünden kullandığınız işletim sistemine
uygun setup dosyasını indirip kurunuz. Daha sonra Lisans indirme bölümünde kullanıcı hesabınıza ait
lisansınızı indirin ve çalıştırın. Bu adımları gerçekleştirdikten sonra kitapları bilgisayarınıza
indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyalar kırmızı kilitli şeklinde görüntülenirse lisansınızı tekrar aktif hale
getirmeniz gerekmektedir.

Ekrandaki uyarı ile karşılaşırsanız karşınıza gelen pencere “Ok” butonuna tıklayıp açılan görüntüleyici
üzerinden ilgili PDC dosyasını CTRL+O kombinasyon tuşu ile ya da File+Open butonunu kullanarak
kitabı açabilirsiniz.