Skip to main content

Turcademy

Turcademy Türkiye Akademik Yayınlar Platformu

Turcademy platformundan yararlanabilmek için üye olmam gerekli mi?

Bağlı bulunduğunuz kuruluş Turcademy abonesi ise; üye olmadan kurum ip’leri üzerinden kaynakları online olarak okuyabilirsiniz. Kaynakları indirebilmek için isminize lisans tanımlanması gerekmektedir. Adınıza lisans oluşturulabilmesi için üye olmanız gerekmektedir.

Turcademy platformunda yer alan kaynaklara hangi şekilde erişim sağlayabiliriz?

Turcademy platformunda yer alan kaynaklara, online görüntüleyerek ya da tam metin olarak bilgisayarınıza indirerek erişim sağlayabilirsiniz. İndirdiğiniz kaynağı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında kullandırılmakta olup, telif hakları doğrultusunda 3 gün süreyle şifreli olarak indirilecektir. Süreniz dolduğunda ilgili kaynağa çevrimdışı erişim hakkınız bitecektir.

Turcademy aboneliği nasıl sağlanır?

Turcademy aboneliği kurumsal olarak gerçekleştirilmektedir. Turcademy platformundan yararlanmak için bağlı olduğunuz kurum kütüphanelerine istekte bulunabilirsiniz. Abonelik yapan kurumlar IP üzerinden Turcademy platformunu kullanıma sunmaktadır.

Turcademy üzerinden kaynak nasıl indirilir?

Turcademy platformundan indirmek istediğiniz kaynak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu kapsamında korunmakta olup, dijital hak yönetim sistemi kapsamında sınırlı süreyle (3 gün ) kullanmak üzere cihazınıza indirilebilecektir. Süreniz dolduğunda ilgili kaynağa erişim hakkınız son bulacaktır. Kurumunuz aboneliği kapsamında dilediğiniz zaman aynı kaynağa “tam metin” görüntüle seçeneği üzerinden erişebilirsiniz. Turcademy platformundan kaynak indirmek için bu adresten uygulamanızı indirmeniz gerekmektedir. Dosyayı çalıştırmak için kayıt olduğunuzda elektronik posta ile sizlere ulaşan lisansı bir defaya mahsus ilgili cihazda çalıştırdıktan sonra erişim sağlayabilirsiniz. Lisansınızı tekrar görüntülemek için https://www.turcademy.com/tr/hesabim/lisans adresini ziyaret edebilirsiniz.

Turcademy üzerinden hangi yayınevlerinin akademik kaynaklarına erişim sağlanmaktadır?

Turcademy platformu içerisinde Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Seçkin Yayıncılık, Palme Yayınevi, Pegem Akademi yayınevlerine ait akademik kitaplar bulunmaktadır

Lisans ve yazılımı indirmeme rağmen kaynağı açarken hata mesajı alıyorum

Locklizard programını açtıktan sonra File/Open adımlarını izleyerek dosya konumuna giderek ilgili kaynağı açabilirsiniz.

İndirdiğim kaynaklarda kırmızı kilit işareti görünmesinin nedeni nedir?

İndirdiğiniz dosyanın üzerinde kırmızı kilit işareti görünmesinin sebebi, bilgisayarınıza indirdiğiniz lisansı aktif hale gelmemesidir. Lisansı aktif hale getirmek için indirmiş olduğunuz lisansın yer aldığı dosya konumuna giderek çalıştırmanız yeterli olacaktır. Lisansınızı; bilgisayarınızda yer alan Remove Viewer Keystore programı üzerinden silebilirsiniz.

Turcademy platformuna kayıt olurken e-posta adresimi kabul etmiyor

Turcademy Platformuna üye olmak için "edu" uzantılı kurum e-posta adresinizi kullanmanız gerekmektedir.

Aradğınız şeyi bulamadınız mı? Bize Yazın